Дитячу бібліотеку у Києві продали «з молотка»

Дитячу бібліотеку у Києві продали «з молотка»

«Ми втрачаємо дитячу бібліотеку! SOS…», – таке тривожне повідомлення отримала «Вечірка» від Централізованої бібліотечної системи Дарницького району. Хто і чому намагається привласнити приміщення культурно-освітного закладу? 

Як стало відомо нашому кореспондентові, історія дитячої бібліотеки імені Зої Космодем`янської розпочалася ще у повоєнні роки. Саме тоді у маленьке приміщення (на вулиці Сімферопольській) принесли книги, збережені від фашистських бомбардувань. В часи розбудови Дарницького району знайшли краще місце, спроектоване спеціально для бібліотеки: з абонементом, читальнею, залами для масових заходів, книгосховищами та… вентиляцією.

У 1983 році році райвиконком ухвалив рішення №1147: «Про введення в експлуатацію II-ої черги житлового будинку з дитячою бібліотекою». Через два роки, згідно з постановою Дарницької райради, дитячубібліотеку «прописали» у житловомубудинку за адресою: вулиця Вереснева, 9. Нове приміщення було доволі просторним (кориснаплоща — 362 кв. м) – його використовували виключно для обслуговування дитячого населення мікрорайону, вихователів, учителів, батьків і студентів Інституту культури імені Олександра Корнійчука (нині — Київського національного університету культури і мистецтв). Проте згодом, у незалежній Україні розпочалося щось неймовірне - культурні цінності стали непотрібними для тих, хто сприймає життя лише крізь призму грошей. 

— Починаючи з 1993 року, власники приміщення, в якому ще з моменту здачі житлового будинку знаходилась дитяча бібліотека, постійно змінювалися без узгоджень із управлінням культури та районною держадміністрацією, — говорить директор Централізованої бібліотечної системи Дарницького району Оксана Головата. — За законодавством, приватизації не підлягають об’єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства, об’єкти, діяльність яких забезпечує соціальний розвиток, збереження та підвищення культурного, наукового потенціалу, духовних цінностей. Не зважаючи на це, бібліотеку продавали неодноразово. У грудні 2014-го новим власником став Олександр Чепков, директор ТОВ «Алірас». І почалися суди... 

Згодом з`ясувалося, що проблеми з дитячою бібліотекою виникли через незаконні дії з боку Фонду держмайна України: саме представники ФДУ продали фірмі «Київінвест» приміщення на вулиці Вереснева, 9 (на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 02.07.1993 року).Чим на той час керувалися панове-чиновники, невідомо. Таке враження, ніби вони «не знали» вимог Закону «Про бібліотеки і бібліотечну справу»: згідно статті 14, «бібліотеки, що є юридичними особами, не підлягають приватизації». Прикро дивує ще одне порушення: в акті прийому-передачі цілісного майнового комплексу приміщення бібліотеки чомусь віднесли до побутових приміщень, а не до об'єктів соціально-культурного призначення. 

— Зважаючи на те, що приміщення бібліотеки продавалося декілька разів, вона опинилася на межі виселення. І нам це питання потрібно вирішувати, — зауважує депутат Київради Ігор Мірошниченко. — Якщо юридичні важелі будуть вичерпані, тоді доведеться шукати інше місце... Особисто я підтримую культурно-освітні заклади, дарую бібліотекам різні книги (істориків, класиків тощо), які формували мій світогляд. Тому для мене закриття бібліотеки є неприпустимим. 

Наразі у Господарському суді тривають судові засідання, пов`язані із позовом нового власника до управління культури Дарницької райдержадміністрації та Централізованої бібліотечної системи. У свою чергу, районні чиновники подали зустрічний позов: «Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 02.08.1993 р. (у частині відчуження побутового приміщення у житловому фонді по вул. Вереснева, 9 у м.Києві), укладеного між Фондом державного майна України та організацією орендарів орендного підприємства проектно-будівельної фірми «Київінвест». 

За словами екс-глави Дарницької РДА Геннадія Сінцова, «для захисту комунальної власності міста потрібно заручитися підтримкою Генпрокуратури та Київради».

Очевидно, лише спільними зусиллями правоохоронців і міських депутатів можна буде розібратися: яким чином спритні ділки «перетворили» дитячий культурно-освітній заклад на господарське приміщення та проігнорували акти прийомних комісій (від 30.11.1983 р.) про прийняття в експлуатацію об'єкта — житлового будинку разом із вбудованою бібліотекою? Не виключено, що відповідь на це питання знаходиться у площині не лише господарській, а й кримінальній…

Нагадаємо, що бібліотека для дітей перетворилася на БібліоHUB.