Руслан Світлий
Директор Департаменту соціальної політики КМДА
Сторінка автора у Facebook:

Як працюють реабілітаційні центри в Чорногорії і чому цей досвід потрібен Києву

Дітям – реабілітація, батькам і персоналу – рекреація. Це саме те, що найбільше сподобалося в організації послуг реабілітації для дітей та людей з інвалідністю у Республіці Чорногорія. Друзі, оскільки я тільки повернувся з відрядження, тож поспішаю поділитися враженнями.

Завдяки домовленості заступниці голови КМДА Марини Хонди з пані послом Чорногорії Драгіцею Понорац, я разом з фахівцями з реабілітації наших міських центрів відвідав реабілітаційний центр у місті Ігало, Республіка Чорногорія з метою вивчення досвіду Чорногорії та подальшого його запровадження у наших діючих та нових центрах реабілітації у Києві. 

Всього центр у місті Ігало відвідали дев’ять фахівців з соціальної роботи – педагогів, психологів і реабілітологів з Дарницького, Деснянського, Дніпровського, Святошинського та Оболонського районів.

Ні для кого не секрет, що місто Київ потребує зміни підходу до реабілітації дітей і дорослих з інвалідністю. Тож ми наразі працюємо над розбудовою системи реабілітації, а це – не лише створення закладів, які будуть надавати такі послуги, комплектація їх всім необхідним обладнанням, але, що найголовніше, - підготовка кваліфікованих фахівців. І саме це було головною метою мого відрядження.

Інститут фізичної медицини, реабілітації і ревматології «Доктор Сімо Мілошевич» у місті Ігало – це по суті величезний комплекс у курортному містечку, який надає широкий спектр послуг. На Балканському півострові це найбільший і найвідоміший міжнародний заклад для полідисциплінарного лікування, де застосовуються методи сучасної фізичної медицини, профілактики, реабілітації, таласотерапії (лікування морським повітрям, ваннами і т.ін.) і велнесу (рекреація, відпочинок) для дітей, дорослих і людей похилого віку.

Інститут Ігало заснований 1949 року, а у 1976 тут створено вищий навчальний заклад, який у 2004 році став Факультетом прикладної фізіотерапії, що є складовою Університету Чорногорії. В Інституті Ігало застосовуються найкращі європейські практики природного лікування та реабілітації у сфері ревматології, кардіології, неврології, легеневих та ортопедичних захворювань.

Велику увагу в Інституті Ігало приділяють кінезіотерапії та водним процедурам, для лікування та реабілітації застосовують ЛФК, мінеральні і гідромасажні ванни, бальнеотерапію (лікування грязями), електро-, гідро-, парафінотерапію та багато іншого.

Якщо подивитися на сучасне обладнання цього Інституту, то хочу зауважити, що наш @Київський міський центр реабілітації дітей з інвалідністю та й решта подібних закладів, які працюють у Києві, також мають схоже устаткування. Головне ж для мене, як директора Департаменту соціальної політики, - це організація роботи та кваліфікація персоналу.

Перше, на що я звернув увагу, - це те, що командна робота фахівців тут вибудувана з мінімальною кількістю персоналу: завідувач відділенням, лікар-педіатр, педагог, психолог охоплюють дуже велику кількість пацієнтів. При цьому всі приміщення в Інституті надзвичайно просторі, але зоновані, що дає можливість різним фахівцям працювати одночасно з дітьми з різними нозологіями.

Друге – це підготовка фахівців. Вони постійно навчаються і підвищують свій рівень кваліфікації. Всі працюють з оригінальними сертифікованими тренерами, користуються першоджерелами, а потім діляться інформацією з колегами та навчають батьків. І це – надзвичайно важливо. Адже батьки дитини з інвалідністю – це її перші реабілітологи. Вони мають знати, як правильно вдягати, в якій позі годувати дитину, - це все важливо, все є частиною терапії. При цьому в Інституті виключена імовірність провалин у реабілітації у разі звільнення будь-кого з персоналу: завідувачі виступають у ролі вчителів і наставників для молодих фахівців, а всі інститути для підвищення кваліфікації розташовані на території закладу, що дуже зручно.

Особливо сподобалося, що Інститут Ігало поєднує реабілітацію і рекреацію, остання зокрема доступна і персоналу Інституту. Це надзвичайно важливо, адже при постійній роботі з хворими люди просто «вигорають», а можливість емоційної і фізичної розрядки значно підвищує їх потенціал і позитивно впливає на здоров’я.

Також що привернуло увагу – на реабілітацію до Інституту Ігало беруть абсолютно всіх, незалежно від нозологій, окрім, звичайно, інфекційних захворювань у стані загострення. В Україні ж, наприклад, часті епілептичні напади можуть бути перешкодою для влаштування у реабілітаційні центри.

Загалом ми отримали повну картину, як ефективно організувати реабілітаційні послуги в Києві, як можна розширити спектр послуг існуючих центрів у столиці та яке наповнення буде у тих закладах, над створенням яких ми працюємо. Наприклад, де це можливо, можна додати ряд рекреаційних послуг для батьків – щоб і мама могла трохи покращити свій фізичний і емоційний стан, скажімо, завдяки заняттям йогою чи пілатесом, у той час, як її дитина отримує в нашому центрі реабілітаційні послуги.

Це – те, над чим вже працюємо. Що ж до взаємин з Інститутом Ігало - попередньо ми домовилися із керівництвом Інституту про створення програми навчання наших фахівців на їх базі. Ми розробимо спільний пілотний проект, в якому фахівці наших київських реабілітаційних центрів зможуть покращити свій рівень знань і кваліфікації, а маленькі кияни – отримати послуги реабілітації.