Ганна Старостенко
Заступниця голови КМДА, депутатка фракції УДАР у Київраді
Сторінка автора у Facebook:

Атланти у білих халатах

Сьогодні Міжнародний день лікаря. День, солідарності та активних дій янголів у білих халатах.

Останні кілька років лікарі через пандемію COVID-19 змушені були із янголів перетворилися на атлантів. Оскільки вже майже два роки вони на своїх плечах тримають весь тягар глобальної хвороби. За що їх стали шанувати ще більше. 

Повсюди у світі лікар - одна з найшанованіших та найпрестижніших професій. А система охорони здоров'я посідає одне з перших місць у бюджетуванні поряд з обороною та освітою. Так, практично в усіх країнах Євросоюзу на систему охорони здоров'я витрачається в середньому 9,6% ВВП. Навіть у Чехії, де цей показник вважається найнижчим, він становить 7,7% ВВП.

А що у нас?

Попри те, що українських лікарів так само поважають, втім увага з боку держави до них досі лишається мінімальною. У проєкт бюджету України на 2022 рік на систему охорони здоров’я закладено всього 3.5% ВВП. У грошовому еквіваленті це 193,67 млрд грн млрд грн. І це при тому, що Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який вимагає виділення не менше 5% ВВП на галузь охорони здоров’я! Тобто не менше 268 млрд грн!

Вважаю, що це - неприпустимо!  Не можна забувати, що видатки на програму медичних гарантій є захищеними статтями бюджету, а тому повинні мати пріоритет під час розробки та ухвалення проєкту закону про державний бюджет.
Крім того, такі мізерні видатки на охорону здоров'я знову відкладають на невизначений строк завершення медичної реформи в частині підвищення зарплат на вторинній ланці медичних працівників – лікарям вузької спеціалізації, а також медичному персоналу. Єдиний вихід - скорегувати проєкт бюджету на 2022 рік та спрямувати на фінансування медицини не менше 5%, що передбачено чинним законодавством.

Відтік кадрів

Ще одна біда нашої системи охорони здоров’я – досить «нездоровий» відтік кадрів. Багато хто з висококласних спеців просто йде з професії або їде на заробітки до інших країн. Туди, де їх праця цінується та винагороджується в рази більше.
Так, за станом на червень цього року у столичному центрі зайнятості кількість вакансій для лікарів була майже на 40% більшою за кількість самих лікарів, які перебували на обліку у центрі та шукали роботу. Ще гірша ситуація з медсестрами та молодшим медичним персоналом: тут кількість вакансій у 5,5 раза більша за кількість тих, хто шукає роботу. І справа  зовсім не у столичних закладах охорони здоров’я, а у загальнодержавній тенденції.

Тож стратегічне завдання нашої країни – підняти престиж професії з тим, щоб зупинити відтік кадрів й запропонувати нашим, вітчизняним фахівцям гідну роботу, конкурентну заробітну плату та комфортні й безпечні умови праці.

Локальна підтримка

Водночас місто не збирається чекати попутного вітру з Банкової чи Грушевського і вже майже рік надає нашим медикам безповоротну фінансову допомогу. В бюджеті на 2021 рік ми заклали майже 1,5 млрд грн на фінансову підтримку наших медиків. Щомісяця вони отримують додатково до заробітної плати:
Лікарі – 5 000 грн
Медсестри – 4000 грн
Молодший медичний персонал – 2000 тис. грн.

І ми й надалі будемо підтримувати їх. Адже нині саме вони працюють на передовій у боротьбі з COVID-19. Без вихідних та свят і не лише у лікарняних стінах, а й у пунктах щеплення.

Сьогодні столичні медики вже здійснили неможливе – практично за пів року вони ввели майже 1,8 млн доз вакцини, щепили понад 1,3 млн містян. І це – не межа. Адже на нас вже насуває нова хвиля ковіду, яка не обіцяє нічого втішного.
Тисячі медиків по всьому Києву вже борються – кожен на своєму фронті (і не лише на ковідному!) – заради однієї мети – здоров’я киян.

Не забувайте - лікарі, хоч і надають медичні послуги, та не обслуговують пацієнтів, а ЛІКУЮТЬ. І найбільше, що кожен може зробити – це бути вдячним нашим лікарям, шанувати їх та дотримуватися їх рекомендацій. Це справді рятує життя!
З Міжнародним днем лікаря!