Сердечні справи Києва
29 вересня традиційно у всьому світі відзначають День Серця. Ключова мета-привернути увагу населення до серцево-судинних проблем і навчитися піклуватися про себе та своє серце.
Адже статистика невтішна: саме серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності в Україні - 64,3 %, тоді як показник смертності від новоутворень складає трохи більше 14%.
У Києві ці показники мало чим відрізняються. У 2020 році, як і в 2019 році, перше місце займають хвороби системи кровообігу 61,5% (новоутворення – 15,6%). Попри те, що медицина з кожним роком вдосконалюється, й оперативні втручання пацієнтам з кардіохірургічною патологією вже не новина, а буденність, більшість медиків дотримуються принципу, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Саме тому профілактика і своєчасне виявлення серцево-судинних захворювань – один з пріоритетів столичної влади.
Які заходи впроваджені в столиці останніми роками?
Програма «Лікар у вашому домі».
Працювала з 2017 до березня 2020 року (введення карантинних обмежень у зв’язку з пандемією COVID-19) та передбачала створення умов для максимального отримання інформації киянами про стан свого здоров’я, про можливі індивідуальні ризики щодо виникнення неінфекційних хвороб та рекомендацій щодо їх запобігання. Мова йшла, зокрема і щодо запобігання розвитку таких хвороб як інфаркт та інсульт.
Які результати? 2018 рік – понад 55 тисяч обстежень та 7 тисяч виїздів до маломобільних осіб. 2019 – майже 60 тис обстежень та більше 4 тис виїздів. Кілька місяців 2020 року – майже 9 тис обстежень та 800 виїздів. Маю надію, що пандемія скоро піде на спад і ми зможемо повернути цю програму до життя.
Кабінети діагностики серцево-судинних захворювань при КДЦ.
У 2018 році запустили роботу кабінетів з необхідним для діагностики обладнанням. Вони успішно працюють і нині. Як можна потрапити? Безоплатно, за направленням сімейного лікаря або лікаря-кардіолога.
Скринінг на холестерин у рамках заходів міської цільової програми «Здоров’я киян».
Здійснюється закладами первинки (амбулаторії та КДЦ) – витратні матеріали та самі тести фінансуються за рахунок міського бюджету. За минулий рік скринінг на підвищений вміст холестерину у крові проведено майже 230 тис особам, у 25,5% виявлено підвищений рівень холестерину в крові. А це – перший дзвіночок про проблеми кровообігу.
Оперативні втручання.
В рамках міської цільової програми «Здоров’я киян» проводяться наступні оперативні втручання:
• Коронарографії,
• Стентування коронарних артерій,
• Імплантації штучних водіїв ритму,
• Ендоваскулярне вживлення штучного аортального клапана (TAVI),
• Аорто-коронарне шунтування,
• Протезування клапанів серця,
• Вживлення штучного механічного серця,
• Ендоваскулярне ендопротезування грудної та черевної аорти.
За кошти міського бюджету у 2020 році в відділеннях рентгенендоваскулярної кардіохірургії КНП «Олександрівська лікарня м. Києва» та КНП «Київська міська клінічна лікарня № 1» високоспеціалізовану медичну допомогу отримали понад 2 тисячі киян.
Механічне серце.
Вперше в Україні у 2020 році на базі київського закладу охорони здоров'я - КНП «Олександрівська лікарня м. Києва» - здійснено 2 імплантації штучного механічного серця, у 2021 році - ще одну. І це – не повний перелік заходів, які місто здійснює з метою попередження, раннього виявлення чи серйозного лікування таких небезпечних серцево-судинних захворювань.
Але все одно варто завжди пам’ятати золоту істину, що ваше здоров’я залежить в першу чергу від вас. Тож, щоб скористатися послугами, яке надає місто, ми маємо піднятися з дивану, відірватися від телевізора чи ноутбуку та дійти до лікуючого лікаря. З тим, щоб пройти профогляд принаймні раз на пів року чи рік. Це буде найкращою профілактикою і 100%-вим доказом того, наскільки сильно ви піклуєтеся про себе та своє серце.