Роман Лелюк
Директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА
Сторінка автора у Facebook:

Святкування Дня Європи- 2021 в Києві: єдність у різноманітті

Цього року День Європи в Україні відзначається 19-й рік поспіль.

 Україна – єдина країна, яка відзначає свято на державному рівні, не будучи при цьому членом ЄС. Це тільки підтверджує непохитність європейського спрямування нашої держави.

 Крім того, відзначення Дня Європи – це важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи. Це особливе свято, яке сповнене історичного та державотворчого значення, адже Україна історично, територіально та ментально - європейська країна.

День Європи відзначається в нашій країні на державному рівні з 2003 року згідно з Указом Президента «Про День Європи» щорічно кожної третьої суботи травня, а в країнах Європейського Союзу – 9 травня. Основна ідея свята полягає у тому, що кожен житель континенту, незалежно від своєї національної приналежності та громадянства, має відчути себе вільним у «європейському домі».

17 травня 2003 року в Києві вперше відзначили День Європи в Україні. У той день тисячі киян та гостей столиці вийшли на Хрещатик та Європейську площу, де відбулося урочисте відкриття нового для нас свята та багатогодинний концерт виконавців держав-членів та кандидатів на членство в ЄС. Гімн об’єднаної Європи тоді вперше пролунав у Києві перед такою численною аудиторією. Кожного наступного року святкування Дня Європи набувало все більших масштабів та популярності.

Цьогорічне свято пройде в рамках VII Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne de Kyiv Fest». Концепція свята – «Київ – столиця «Дунайського Євросоюзу» –обрана з огляду на те, що Україна у період на 2021-2023 роки головує у міжнародній міжурядовій організації «Дунайська комісія».

 Головування України в Дунайській комісії було пріоритетним прагненням нашої дипломатії протягом багатьох років. Тому обрання Надзвичайного і Повноважного Посла України в Угорщині Любові Непоп головуючою на найближчі три роки є визнанням авторитету української держави на міжнародному рівні.

Оскільки світова пандемія змінила багато планів та звичок людей, вже другий рік поспіль столиця відзначає це свято у незвичний спосіб. Нинішнє святкування пройде на Михайлівській площі в теле-, радіо- та онлайн-форматі. На головній сцені свята на Михайлівській площі відбудеться урочиста церемонія відкриття Дня Європи, в якій традиційно візьмуть участь перші особи держави та міста, представники посольств держав-членів Європейського Союзу, кияни та гості міста, дотримуючись всіх необхідних протиепідемічних заходів.

Водночас дотримуючись гасла Європейського Союзу «In varietate concordia» (єдність у різноманітті – лат.), цьогорічний День Європи складатиметься з різних заходів, але об’єднаних спільною темою. 

На киян чекають: 

  • перші в Європі еко-перегони з нагоди відзначення 1025 років із часу завершення зведення Десятинної церкви - «Scoot Kyiv» за «Кубок Днів Європи» за участі представників посольств, КМДА та МЗС; 
  • вистава на головній сцені з прямою трансляцією; зони креативності посольств держав-членів Європейського Союзу; 
  • проведення фіналу традиційного вже дитячого конкурсу пісень мовами країн Європейського союзу «Formidable»;
  •  концерт-привітання від творчих колективів, представлених посольствами держав-членів Європейського Союзу; 
  • експозиції, присвячені Дунаю як основної річковій артерії Європи. 

Особливо хочу відмітити вечірній концерт симфонічної музики під диригуванням всесвітньовідомого українського диригента Кирила Карабиця.

Родзинкою концерту стане світова прем’єра партитури всесвітньо відомого українсько-французького композитора Федора Якименка, яка була написана 100 років тому. І світ вперше її почує саме в Києві на Михайлівській площі!

Тож маю честь і задоволення привітати усіх киян, гостей столиці та усіх українців зі святом Дня Європи! Цей захід особливо значимий для нашого народу. Українці мають одну важливу рису, що характеризує їх, як європейців. Це – здатність об’єднуватися у спільній боротьбі. 

Наша новітня історія цьому яскравий приклад. І я щиро бажаю усім нам об’єднуватися не тільки у складні часи. Нехай нас єднає спільне бажання та реальні справи, щоб зробити нашу країну сильнішою та успішнішою!