Марина Хонда
Заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень
Сторінка автора у Facebook:

Адаптація ветеранів АТО до мирного життя - одне із головних завдань влади

Пропоную проаналізувати, яку допомогу від міста отримують столичні ветерани та родини загиблих, які програми адаптації запроваджує Київ та чому сьогодні так необхідні комплексні заходи на загальнодержавному рівні. 

Мусимо пам'ятати тих, хто віддав своє життя на війні

Учора Україна відзначала велике свято - Покрову, яке історично пов’язано з нашими захисниками, починаючи з козацьких часів. Окрім цього, відзначаємо ще й День українського козацтва і День захисників та захисниць України. Хоч останнє і досить молоде свято (започатковане 2014 року), але воно вже має велике значення для усіх українців, адже останні сім років ми боремося з агресором. 

За цей час тисячі українців пройшли через горнило війни. На сьогодні в Києві проживає 31 905 ветеранів АТО/ООС. 400 героїв-киян, на жаль, загинули… Але за кожним воїном є ще родина, батьки, діти, тому людей, яких безпосередньо зачепила війна, в Києві майже 100 тисяч. Для розуміння - це трішки більше, як два Ірпеня. Фактично це окрема соціальна група, яка потребує особливої підтримки та реабілітації. 

В Києві проживає майже 32 тисячі атовців

Крім державних програм, в Києві реалізовується і низка міських заходів, які спрямовані на підтримку ветеранів та їх сімей. Всього на соціальний захист ветеранів йде понад 550 мільйонів гривень з міського бюджету щороку. 

Зокрема, на виплату щорічної одноразової матеріальної допомоги учасникам АТО/ООС у розмірі 5 тисяч гривень, яку отримують понад 30 тисяч осіб. Загальна сума цієї виплати тільки у 2021-ому склала понад 155 мільйонів гривень. Також членам родин загиблих виплачується одноразова матеріальна допомога у розмірі 25 тисяч гривень і цього року сума виплат склала понад 15 мільйонів гривень. 

Щомісячну матеріальну допомогу також отримують неповнолітні діти, пасинки та падчерки загиблих учасників АТО, непрацездатні батьки, чоловіки та дружини, повнолітні діти, які мають інвалідність. Цьогоріч на такі виплати скерували понад 20 мільйонів гривень. 

Допомога також надається на стаціонарне лікування ветеранів та членів сімей загиблих, протезування, оздоровлення, допомогу на поховання та виготовлення надгробків, забезпечення безкоштовного проїзду. 

Окремо ветерани та члени їх родин отримують виплати, які приурочені до державних свят та пам’ятних дат: День захисників та захисниць України, Дня Незалежності, Дня пам’яті та примирення тощо. 

Підтримки влади сьогодні потребують родини 400 киян, які загинули за в останні сім років

Досі актуальним є питання щодо забезпеченням земельними ділянками родин загиблих учасників АТО. Не є секретом, що в Києві існує дефіцит вільної землі, тому міська влада розробила механізм компенсації за і ділянки. Цей механізм реалізовується тільки у столиці. На сьогодні розмір такої компенсації становить 400 прожиткових мінімумів або 951 600 грн. Цього року таку компенсацію отримали 18 осіб, ще 12 отримають до кінця 2021-го. Всього ж з 2019 року таку компенсацію виплатили 42 особам на загальну суму майже 40 мільйонів гривень. 

Крім того, за ініціативи Віталія Кличка напрацювали унікальне рішення про забезпечення спеціально обладнаними автомобілями воїнів АТО, які повністю або частково втратили кінцівки під час бойових дій. На сьогодні ветеранів, що потребують такого забезпечення в Києві шестеро осіб. Забезпечення автомобілями дасть можливість їм бути мобільними, заробляти кошти і жити звичним життям. Усі ці заходи передбачені і в новій програмі “Турбота. Назустріч киянам” на 2022-2024 рр., яку нещодавно прийняли депутати Київради. 

Не дивлячись на витрати пов’язані з пандемією, проблемами в енергетичному секторі, усі соціальні гарантії учасників АТО забезпечені в новій програмі в повному обсязі.

Місто буде продовжувати робити все можливе, щоб повернути  ветеранів до звичного життя. Саме адаптація та соціалізація має бути головним завданням у роботі з ветеранами. Адже кошти можна виплачувати скільки завгодно, проте це не поверне близьких, не допоможе повернутися до мирного життя. Для цього необхідно працювати з ними, розуміти їхні проблеми та знати шляхи їх вирішення. З цією метою в Києві працює Центр допомоги учасникам АТО. Тут надають юридичні та психологічні консультації, допомагають із реабілітацію та предметно вирішують питання військових киян. 

Психологічно-спортивні збори “Плече побратима” 

Також при Центрі проводять масові та спортивні заходи для учасників АТО, зокрема, психологічно-спортивні збори “Плече побратима”, учасники яких навіть представляли Україну на міжнародних спортивних змаганнях ветеранів Warrior Games. Центр допомагає з працевлаштуванням або здобуттям професії. І все це для того, щоб ветерани могли якомога швидше адаптуватися після демобілізації. 

Проте ветерани живуть не тільки в Києві, а й по усій Україні, і питання їх адаптації, професійної та психологічної реабілітації повинно бути не тільки на місцевому, а й розглядатися на державному рівні і бути на особливому контролі державної влади.  Для цього необхідно створювати спеціальні програми, наприклад, для працевлаштування учасників АТО або допомогти у відкритті власної справи. 

Американська та ізраїльська системи адаптації говорять, що незайнятий ветеран - це економічні втрати для країни. У Штатах порахували, що відсутність адаптації ветеранів Афганістану та Іраку завдає шалених збитків. Тому питання роботи з цими людьми стоїть на найвищому рівні. Наприклад, існують програми, які стимулюють роботодавця до того, щоб він наймав до себе ветеранів, а за це бізнес отримує податкові пільги. Або якщо понад 51% бізнесу належить ветеранам - це надає їм преференції, наприклад, у державних закупівлях. 

У нас система адаптації тільки зароджується, але усі чудово розуміють, що доки триватиме війна - кількість ветеранів буде постійно збільшуватися. Тому затягувати з її реалізацією не можна. Завдання держави і місцевих влад - якомога швидше допомогти їм з адаптацією та реабілітацією і повернути до звичного, мирного життя. Київ завжди буде підтримувати ветеранів АТО і готовий розширювати межі допомоги.