Марина Хонда
Заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень
Сторінка автора у Facebook:

День захисту дітей: як у Києві опікуються дітьми, які опинилися в складних обставинах

Спробуємо разом проаналізувати, на якому рівні захист прав дітей у світі та, зокрема, у столиці. 

У Києві 91% дітей, позбавлених батьківського  піклування, влаштовані у сім'ї

Щорічно, з 1998 року, 1 червня в Україні відзначають Міжнародний день захисту прав дітей. В Україні заведено святкувати цей день розважальними заходами для дітей, різними конкурсами, майстер-класами тощо.

Але головна мета цього дня не просто розважити дітей, а привернути додаткову увагу до фактів порушення їхніх прав. За даними міжнародних організацій,  з 2,2 мільярда дітей у світі, 600 мільйонів живуть у крайній бідності. Це означає, що кожна четверта дитина живе менш ніж на одне євро в день.

Щороку майже 9 мільйонів дітей у віці до п'яти років помирають з тих причин, яких можна було запобігти… І 20 років тому така статистика була набагато вищою, а зараз продовжує зменшуватись.

Водночас у XXI столітті близько 17 000 дітей помирають від голоду щодня.За оцінкою UNICEF, близько 250 000 дітей - хлопчиків і дівчаток у віці до 18 років мають справу з озброєними угрупуваннями або збройними силами. Фактично мова йде про дітей-солдат, які змушені бути частиною військових, а часто незаконних формувань. Таке явище переважає на Африканському континенті. Також неповнолітніх у ролі солдат використовують в Афганістані та М’янмі. Понад 100 мільйонів дітей початкового шкільного віку по всьому світу не відвідують школу. Серед них більше дівчаток, ніж хлопчиків.  

Цифри справді приголомшливі. Що стосується України, то в нас проживає понад 153 тисячі дітей з інвалідністю, 104 тисяч – позбавлених батьківського піклування. За оцінками Уповноваженого з прав дитини при президентові України, 27% дітей регулярно страждають від жорстокості і насильства, 65% хоча б раз піддавалися насильству, а 30% - живе за межею бідності. 

Тому виникає закономірне питання - як у 21 столітті досі може існувати така статистика? Це питання непросте, але жоден аргумент не дасть вичерпної відповіді на нього. Сьогодні потрібно прийняти той факт, що в Україні йде війна. Тисячі дітей разом із сім’ями виїхали з тимчасово окупованих територій і вони вже автоматично належать до числа тих, які потрапили в складні життєві обставини. Наприклад, в Києві за останні роки, кількість таких дітей зросла у чотири рази і становить нині 1671 особу.  

Крім того, важливу роль відіграє і фінансове становище в родинах, яке, на жаль зростає не дуже швидко. В той же час збільшується і кількість дітей, яких вилучають з родин, де батьки мають алкогольну чи наркотичну залежність.  Це проблеми не тільки міста Києва, а й усієї країни. 

Натомість важливим показником є те, що у столиці значно зменшилася кількість дітей, яких залишають у пологових будинках. Особливої опіки потребують діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. На сьогодні в Києві 2376 дітей мають такий статус. З них 91% влаштовані до сімейних форм виховання. Такі форми є найкращими для дітей, адже так вони виховуються в турботі, соціалізуються і, що найголовніше, мають свої родини. 

Так, у місті працює 31 дитячий будинок сімейного типу, у кожному з яких виховується від п’яти до десяти дітей. Лише за останні три роки створили сім таких закладів і ще один створять цього року. 

Столичний будинок сімейного типу. Фото: Борис Корпусенко

Місто активно підтримує сімейні форми виховання та робить усе можливе, щоб вони були забезпечені усім необхідним. Наприклад, для ДБСТ надають квартири та автомобілі (сьогодні 21 будинок забезпечений авто). А усі патронатні вихователі, прийомні батьки, батьки-вихователі також отримують додаткову щоквартальну матеріальну допомогу у розмірі від 7 до 20 тисяч гривень, в залежності від кількості дітей. Також, щомісячну матеріальну допомогу у розмірі від 1000 до 1500 грн отримують сім’ї, які взяли на виховання дітей з інвалідністю, з-поміж дітей-сиріт.  

До речі, місто працює над тим, щоб забезпечити право дітей-сиріт на власне житло. За останні три роки, за кошти міського бюджету придбали 160 квартир для таких осіб. На 2021 рік на ці потреби заклали 49 мільйонів гривень. Крім того, в Києві вже працюють два соціальні гуртожитки для дітей-сиріт, які готують їх до самостійного життя. 

Забезпечення прав дітей з інвалідністю, з числа дітей сиріт також є важливим для міської влади. Будемо говорити відверто - усиновлюють таких дітей не дуже активно. Але вони також потребують сімейного виховання. Зазвичай, такі діти перебувають в спеціалізованих закладах, які раніше підпорядковувалися системі охорони здоров’я. Проте, після реформування більшість дітей не змогли би там перебувати і, фактично, опинилися б на вулиці. 

У Києві два заклади, які опікуються такими дітьми - “Берізка” та Київський будинок дитини ім. Городецького, який виховує 105 дітей. Для того, щоб залишити таким дітям можливість виховання на базі будинку ім. Городецького ми створили Центр соціальної підтримки дітей та сім’ї з умовами, наближеними до сімейних. Фактично це декілька малих групових будинків, у яких для дітей створять усі умови для нормального виховання. Крім того, місто і надалі буде працювати над створенням нових малих групових будинків, адже це вкрай необхідні заклади для міста. 

Діти - це наше майбутнє і Міжнародний день захисту дітей повинен вкотре привернути увагу до тих проблем, які існують в суспільстві. Недостатньо в цей день просто влаштувати їм веселощі та роздати морозиво чи кульки. Забезпечення прав дітей є одним із головних завдань влади на усіх рівнях без виключення. 

Але найбільшу роль у захисті прав дітей та їх вихованні, безумовно, відіграють батьки. Саме від них залежить, якою дитина стане в майбутньому. Тому для батьків це теж день, коли вони мають задуматися, а чи правильно вони виховують дітей.

 Якщо ж виникають сумніви, то спеціалісти наших соціальних служб завжди і в усьому готові допомогти. Не потрібно боятися запитати. Відповідальне батьківство - новий тренд, який набирає все більше популярності. І мені дуже хочеться, щоб усі діти виховувалися в родині, бо вони мають на це право!