01:44
15
грудня
Брифінг щодо вступної кампанії відбувся у Міністерстві освіти і науки України
Гендиректор директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН Олег Шаров зазначив, що вступна кампанія проходить у штатному режимі. Всього вступниками було подано 1,11 млн заяв. Кожний випускник може подати до 7 заяв, обравши до 4 спеціальностей.
Як бабусі псують життя онукам
Директор ДП «Інфоресурс» Оксана Бєлік розповіла, що трапляються випадки, коли батьки абітурієнтів, або навіть бабусі, реєструють замість них електронні кабінети та подають заяви на бюджет на власний розсуд.
– Будь ласка, спілкуйтеся між собою! Вступник уже не зможе скасувати та подати замість цих інші заяви, а отже, вступити до омріяного університету, – підкреслила Оксана Бєлік.
Олег Шаров нагадав, що реєстрація заяв вступників завершується о 18-й годині 22 липня, та закликав не тягнути до останнього. Адже 0,5% поданих заяв потребують уточнення.
Київські та львівські виші – найкращі
У Міністерстві назвали найпопулярніші виші серед абітурієнтів.
1. Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
2. Національний університет «Львівська політехніка».
3. Львівський національний університет імені Івана Франка.
4. Київський національний торговельно-економічний університет.
5. Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».
Визначено також топ-5 спеціальностей-лідерів серед вступників.
Така сама ситуація, зокрема, і зі спеціальностями у київських вищих навчальних закладах.
Навіщо англійська правникам
Під будівлею Міністерства невеличкий мітинг. Абітурієнти-магістри обурені обов’язковим ЗНО з англійської для вступу до магістратури. Дівчата закінчили бакалаврат з правознавства, профільні екзамени склали успішно, а от на іспиті з англійської не добрали по кілька балів. Англійська правникам не потрібна, вважають вони. Дівчата приїхали до столиці з різних куточків України, щоб привернути увагу до своєї проблеми. Зазначають, тепер дорога до магістратури закрита не лише на бюджет, а й на платне, і на заочку.
«Вечірка» звернулася до HR-експерта сайта rabota.ua Тетяни Пашкіної із запитанням, чи потрібна англійська юристу та взагалі, якою є ситуація з ринком праці для юристів в Україні.
Експерт розповідає про колегу з Дніпра, яка працевлаштувала двох юристів, котрі не могли знайти роботу цілий рік, на посади… зварювальників. Адже молодим юристам без досвіду пропонували посади на 5 тис. грн, що не влаштовувало правників. А починаючим зварювальникам дали 10 тис. грн з перспективою росту до 15 тис.
– У 60% випадків спеціальність дітям обирають батьки, які не хочуть бачити нові спеціальності та йдуть проторованими тропами, обираючи ті професії, які, на їх думку, годуватимуть їхніх дітей усе життя, наприклад юриста. Діти ж обирають спеціальність правника, надивившись американських серіалів, та вважають, що юрист – це круто. А ось старшокласнику пояснити батькам, а тим паче бабусям / дідусям, що таке game-дизайнер та чим він займається, ще треба вміти. Вакансій юристів небагато. Тому молодому спеціалісту доведеться або демпінгувати, або володіти гарно англійською, або мати дуже високу теоретичну підготовку. Взагалі, якщо обираєте професію юриста, готуйтеся вчитися добре працювати ліктями у пошуках роботи, – пояснює HR-експерт.
На підтвердження своїх слів вона дає картинку топ-10 сфер України з найбільшою кількістю відкликів на одну вакансію в день. Юрист – на другій позиції у переліку. Тобто таких вакансій мало, і вони користуються попитом.
Але ж якщо після прочитання цього матеріалу у вас і досі не зникло бажання стати правником, готуйтеся вчити англійську.
– Зараз існує досить великий ринок юридичних консалтингових компаній для іноземних клієнтів. Також є вакансії юридичних департаментів компаній, головний офіс яких знаходиться за кордоном. Також можна зустріти вакансії юристів у IT-компаніях, які працюють на аутсорс. Ці сфери активно «хантять» юристів. Тому якщо ви хочете працювати у нікому не відомого ФОПа, то обійдетеся без англійської, якщо ж у серйозній компанії, то англійська – must have!, – розповідає пані Пашкіна.
Вчитись і ще раз вчитись
Якщо ж ви замислилися, чи зможете конкурувати з армією вже навчених юристів, то експерт радить обирати маркетинг, який є більш затребуваним, або лінгвістику. Але пані Пашкіна зазначає, що зараз, щоб бути спеціалістом, на якого є попит, вчитися знадобиться все життя. Наприклад, закінчивши виш за спеціальністю «маркетинг», ви зможете опанувати на курсах ще й діджитал-маркетинг, і будете користуватися попитом серед роботодавців.
Експерт радить ставитись до бакалаврата як до базиса. А вже до цього доповнити свій фах магістратурою за іншою спеціальністю або курсами чи майстер-класами.