Кореспондентка «Вечірки» попрацювала разом з контролерами

Кореспондентка «Вечірки» попрацювала разом з контролерами

Наталя ПЛОХОТНЮК

Ранок. Столиця лише прокидається. Біля будівлі «Київпастрансу» гурт людей у напіввійськовій, добре підігнаній за фігурою формі. Це бригада контролерів міського транспорту готується до виїзду на маршрути. З ними – й авторка цих рядків. 

Маршрут тролейбуса №18. Мені випало «чергувати» з контролерами Русланом Іскрою, Ольгою Ошаровою та Євгеном Юрчуком. Угледівши їх, пасажири одразу кинулися купувати й компостувати квитки. Адже краще три гривні витратити на талончик, ніж 60 – на штраф. Але не всі. Біля середніх дверей стояла дівчина, котра на прохання контролерів показала незакомпостований квиток: «Я не знала, що його треба компостувати. Перший раз у тролейбусі їду», – відповіла пасажирка років 20. Руслан Іскра порадив їй надалі не забувати оплачувати проїзд. «Ви ж, коли приходите до магазину й купуєте товар, не чекаєте, доки до вас підійде касир, а самі йдете до каси сплачувати за нього. То чому ж тут ви їдете «зайцем», чекаючи на кондуктора?» – терпляче пояснює Руслан Іскра молодику з навушниками від плеєра у вухах. 


До Ольги Ошарової підійшов літній чоловік і з посмішкою сказав: «Яка у вас гарна форма, нагадує спецпризначенців. Я, дід Василь, сам колишній військовий. Люблю, щоб у всьому був порядок і контроль. А в такій формі контролери мають класний вигляд. І хочеться зробити їм щось приємне». 
Проїхавши одну-дві зупинки, контролери виходять з тролейбуса й пересідають на інший. Потім – у зворотному напрямку. І так туди-сюди із 7-ї ранку до 16-ї. З однією лише 45-хвилинною перервою. За зміну потрібно здійснити 35-38 перевірок. Кількість штрафів тепер не має значення. 
Пасажири сприймають нових контролерів добре, їм дуже подобається нова форма та привітність працівників. За три години роботи не виникло жодного конфлікту. Щоправда, траплялися затримки з пільговиками, яких була переважна більшість у громадському транспорті. Дехто бурчав: «Хіба по мені не видно, що я вже пенсіонерка?» 

НОВІ КОНТРОЛЕРИ 
Близько трьох місяців бригада з 13 працівників вивчала законодавство, етику поводження на робочому місці, конфліктологію та психологію. У підготовці нових контролерів брали участь викладачі з Могилянки, які провели тренінг на тему «Ефективне спілкування». 
Комунальне підприємство «Київпастранс» запросило до своїх лав людей з активною життєвою позицією. До того ж однією з умов працевлаштування була наявність у претендента вищої освіти. 
Спеціально для бригади була розроблена нова форма з прозорими кишенями на сорочках, де лежать жетон і посвідчення. Набрали контролерів зі старих бригад. Як розповів начальник нової бригади Олександр Кузьменко, якщо раніше він отримував близько 2700-2800, то сьогодні – 4500 грн. 
Серед новоприбулих – Андрій Фаст, котрий повернувся із зони АТО з орденом Богдана Хмельницького, Євген Юрчук, колишній військовий комісар з Луганської області, Ольга Ошарова, майстер спорту з фехтування (шпага) з двома вищими освітами. 
Ольга каже, що раніше працювала в банку. А коли той «лопнув», жінка вирішила кардинально змінити професію, прагнучи руху вперед і значущості. 
- Нині кондуктори з одного тролейбуса можуть зібрати тисячу гривень за день, а якщо «зайці» перейдуть до категорії платників, то виручка може сягати навіть двох тисяч. Вони знатимуть, що на лінії щодня працюють контролери. Нас завдяки формі видно здалеку, – розмірковує Ольга Ошарова. 
Колишній військовий комісар з міста Красний Луч, майор запасу Євген Юрчук уже кілька років на пенсії. Лише 2015-го йому вдалося вивезти свою родину із зони бойових дій до Києва. Вік і стан здоров’я не дозволяють чоловікові знову вдягнути військову форму, але він відчуває ще достатньо сил, щоб працювати контролером. 

ДО ТЕМИ 
За підтримки Київського міського голови Віталія Кличка найкращих кондукторів тролейбусів КП «Київпастранс» нагороджено сертифікатами на поїздки до Єгипту. Переможцями проекту стали кондуктор ТРЕД №2 18-го тролейбусного маршруту Наталя Балабан і кондуктор ТРЕД №3 40-го тролейбусного маршруту Петро Жеребко.