За висновком Ради Європи, закон про столицю потребує доопрацювання

За висновком Ради Європи, закон про столицю потребує доопрацювання

Сьогодні у Києві представили висновок Ради Європи стосовно нового законопроєкту про столицю № 2143-3, який було неоднозначно сприйнято громадськістю.

Висновок представляли народні депутати Дмитро Гурін, Ірина Верещук, Ганна Бондар та медіатор публічних обговорень закону про столицю Влад Голдаківський.

На їхню думку, висновок Ради Європи є «виключно позитивним», однак це твердження складно підтвердити, адже у висновку мітиться також і багато критики. На думку радника міського голови Володимира Бондаренка, Рада Європи вказала на слабкі повноваження у місцевого самоврядування та загрозу можливостей для кумівства.

Згідно з текстом законопроєкту, міський голова втратить право голосувати за рішення Київради. У висновку Ради Європи зазначають, що така норма суперечить чинному законодавству та практиці.

Журналісти запитали одного з авторів законопроєкту Дмитра Гуріна мету цього рішення. Він зазначив, що таким чином планується розділити повноваження Київради та мера міста.

– Нам дуже важливо, щоб міський голова був підзвітний, підконтрольний міській раді, і щоб міська рада могла ставити йому завдання і перевіряти їх виконання, як у всіх інших містах. Так ми прийняли рішення, що Київський міський голова головує, але не голосує, сказав Гурін.

З таким рішенням нардепів категорично не погоджується Бондаренко.

– На превеликий жаль, цей законопроєкт не про киян і не для киян. Цей законопроєкт про розподіл влади, – відмічає він.

Ще одним зауваженням від Ради Європи став різний статус депутатів місцевих рад та Київради, на що звернули увагу під час пресконференції журналісти. Автори законопроєкту зазначили, що свідомо пішли на такий крок, адже, за їх словами, згодом практика, прописана у законопроєкті, пошириться і на всю Україну.

– Ми впроваджуємо європейську модель компенсації. Річ у тім, що якщо кияни не платять депутатам – це означає, що їм платить хтось інший. Європейська модель передбачає, що депутат отримує гроші за ту діяльність, яку він веде. Я сподіваюся, що депутати не будуть популістами і не призначать собі по тисячі гривень, бо це абсурд. У Києва два мільярди доларів річного бюджету і ми маємо нормально компенсувати роботу депутатів, сказав Дмитро Гурін.

Рада Європи також звернула увагу на слабкість законопроєкту в плані місцевого самоврядування, адже воно буде «частково обмеженим» у плані прийняття важливих рішень. На це питання в авторів законопроєкту не знайшлося чіткої відповіді

– Підводячи підсумок, розділ про місцеве самоврядування в місті Києві, хоча і є детальним та добре структурованим, передбачає відносно слабке самоврядування. Навпаки, розділ про виконавчу владу в місті (Київська міська державна адміністрація та її голова) є значно меншим за обсягом і не таким детальним, але водночас надає цим органам широкий спектр значних повноважень, зазначили у висновку Ради Європи.

Нагадаємо, Володимир Бондаренко: Законопроєкт про столицю – не про киян і не для киян.