На Трухановому острові вшанували загиблих під час Другої світової киян

На Трухановому острові вшанували загиблих під час Другої світової киян

На столичному Трухановому острові вшанували трагічно загиблих киян під час Другої світової війни. У 1943 році в ході окупації Києва німецькими військами, робітниче поселення, що знаходилося на той час на острові, було повністю спалене.

Вшановує загиблих пам'ятна дошка та скульптура архітектора Володимира Цеплюка – фігура воїна з речовим мішком за плечима біля розбитого човна. Саме біля них 27 вересня вшанували пам'ять вбитих мешканців острову. Дату обрано не випадково, адже саме в цей день 1943 року відбулися трагічні події.

До 1943 року на Трухановому острові було понад 300 будинків і майже 8 тисяч мешканців – переважно робітники заводів «Арсенал» та «Ленінська кузня», а також рибного господарства. До 1941 року тут також мешкала відома українська письменниця Ліна Костенко, яка навіть присвятила вірш острову під назвою «Я виросла у Київській Венеції».

Історична довідка

Коли восени 1943 року ця територія опинилася посередині двох головних плацдармів наступу радянських військ, з яких почалося звільнення Києва від німецьких військ, на Трухановому острові також висадився загін радянських десантників, які готували переправу через Дніпро.

Це привернуло увагу німців, які вирішили спалити поселення. Загинули й 86 радянських десантників, серед яких були здебільшого українці. На їх честь було відкрито пам’ятник на центральній алеї Труханового острова, біля якого традиційно відбуваються  урочистості.

Після закінчення Другої світової війни радянська влада відмовилась відновлювати поселення, натомість створивши на острові зону відпочинку.

Нагадаємо, до роковин трагедії у Бабиному Яру встановлюють особливі інсталяції.

Михайло Загородній, фото Дніпровської РДА