Чому важливі рівні права і можливості, обговорили у столиці

Чому важливі рівні права і можливості, обговорили у столиці

Про важливість рівних прав і можливостей для чоловіків і жінок у житті місцевих громад на дискусійній панелі в рамках Київського форуму рівних прав і можливостей «Сила у рівності!» розповіли представники центральної влади, посольств та міжнародних організацій. 


– Коли ми говоримо про присутність жінок у політиці, я б хотіла зосередитися на тому, що нам уже мало присутності, ми хочемо говорити про нову якість. А нова якість політики – це про можливість жінок впливати на рішення, – впевнена віцеспікерка Верховної Ради України Олена Кондратюк. Якщо йдеться про Верховну Раду, то в нас там уже великі успіхи, бо якщо порівнювати з першим скликанням парламенту, то там було 2%, а зараз у нас уже 21% жінок. І це свідчить про хороші зміни в країні. Але коли ми говоримо, чи можуть жінки реально брати участь у вирішенні тих чи інших питань, то ви можете побачити, що якось так у нас склалося, що віцеспікерками стають жінки, а от спікерами є чоловіки, що теж можна змінювати, як на мене. З 23 комітетів у парламенті лише три комітети очолюють жінки. Якщо говорити чесно, то це не комітети з бюджету чи з податків і не комітети, де приймаються реальні рішення. Сподіваюся, з впровадженням нового виборчого кодексу, у владу прийдуть професійні і кваліфіковані жінки, яких в Україні багато, особливо на місцях. 

– Напередодні Уряд своєю постановою затвердив положення про комісію з питань координації та взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, – поділилася урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко. Ми розглядаємо таку комісію як платформу для здійснення широкого діалогу (в тому числі й із представниками міст та областей) для того, щоб ті пріоритети, які були визначені урядом у просуванні гендерної рівності, втілювалися в життя на різних рівнях влади. Головою цієї комісії є віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Таким чином вона отримала інструмент, який дозволяє здійснювати таку координацію. Крім того, до комісії будуть входити заступники міністрів, уповноважені особи та координатори з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.

Про співпрацю з Київською міською державною адміністрацією та з Київською міською радою розповіла виконуюча обов’язки Голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко.

– У нас є багато напрямків співпраці: це й реформа децентралізації, і розвиток громадянського суспільства, і просування місцевої демократії… І в кожному з цих напрямків важливе місце посідає забезпечення гендерної рівності. Важливим інструментом для Ради Європи є стратегія гендерної рівності, яка була прийнята на 2018-2023 роки та схвалена всіма країнами-членами Ради Європи, зокрема Україною, зазначила вона. – Це своєрідний європейський стандарт і документ, який містить конкретні цілі, конкретні завдання із чітко визначеними планами, метою якого є передусім забезпечення гендерної рівності, протидія сексизму, протидія домашньому насильству, насильству щодо жінок, також забезпечення доступу жінок до правосуддя і підвищення рівня представництва жінок у владі.

Як гендерна рівність допомагає зміцнити довіру до влади в Україні, поділився Посол Королівства Швеція в Україні Тобіас Тиберг.

– Я нещодавно ознайомився із результатами дослідження по Україні, де один із висновків полягав у тому, що довіра до муніципалітетів зростає, – зазначив він. Виявилося, що це ті інституції влади, які мають найбільше довіри пересічних українців. І це мене здивувало, бо якось ми вже звикли до того, що громади не отримують достатньо грошей, що комусь не зрозумілі їхні компетенції, що відбувається реформа децентралізації, яку критикують за те, що досі неясно, де проходять межі між різними повноваженнями. Швеція давно підтримує громади по всій Україні, тож ми з власного досвіду знаємо про те, як багато працюють виборні представники влади та інші посадовці на муніципальному та на місцевому рівні. До того ж, на місцевому рівні процент жінок на керівних посадах вищий, ніж на інших рівнях. В цьому напевно і одне з пояснень цієї довіри.

Нагадаємо, Віталій Кличко відкрив Форум рівних можливостей.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»