У столиці обговорять вплив гендерної рівності на економіку країни

У столиці обговорять вплив гендерної рівності на економіку країни

Працюючі жінки додають 30% доходу до бюджету, сплачуючи податки. Подолавши гендерну нерівність у суспільстві, можна стимулювати ріст економіки та збільшення надходжень до бюджету.

Про це в ефірі телеканалу «Київ» розповіла заступниця голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда, яка є головним ініціатором проведення у столиці Форуму рівних прав і можливостей. 

– Якщо в родині є непрацююча людина, дохід родини зменшується у два рази. І підвищується ймовірність того, що сім’я потрапить до категорії «в складних життєвих обставинах», отримуватиме субсидії та допомогу, – зазначила вона. – Тобто йде навантаження на бюджетну сферу, держава бере на себе додаткові витрати. 

За її словами, у столиці налічується 2,9 мільйона зареєстрованих киян. З них – приблизно 500 тисяч дітей та 600 тисяч пенсіонерів. Усі інші мають бути працевлаштовані та сплачувати податки, щоб працювали школи і садочки, будувалися дороги та нові об’єкти, а люди отримували пенсію та іншу соціальну допомогу. Водночас, за її словами, через гендерний розрив у суспільстві, велика кількість жінок, які перебувають у декретній відпустці, після її завершення не можуть влаштуватися на роботу. А отже, держава і місто недоотримують податки. 

Рівність жінок і чоловіків

Один із важливих моментів – залучення жінок в економіку та бізнес-процеси. 

– Це стосується призначення на посади, і заробітної плати, адже між оплатою праці жінок і чоловіків у бізнесі часто різниться, – звернула увагу Марина Хонда. – В економіці європейських країн ця різниця мінімізується. Це конкурентне середовище, де головне – професіоналізм.  

Рівність прав і можливостей стосується не лише жінок, а й чоловіків.

– Якщо чоловік бажає піти у декретну відпустку по догляду за дитиною, суспільство має це адекватно сприймати, – вважає Марина Хонда. Така практика є нормою в європейських країнах. Є спільна відповідальність за дитину, пара між собою домовляється, що якусь частину декретної відпустки бере мама, а якусь – тато. У нас суспільство ще не готове до цього.  
Водночас коли чоловік хоче працювати в дитячому садочку вихователем, чому суспільство сприймає це неправильно? Або коли жінка прагне працювати в транспортній інфраструктурі, що вважається чоловічим напрямком. У роботі має бути професіоналізм. Права не можуть бути у когось більші, у когось менші. Всі мають бути рівними.

Насильство в родині та відповідальне батьківство 

Держава має захистити права людей разі психологічного чи фізичного насилля. Якщо в родині трапляється такий випадок, то жінка (саме вони як правило потерпають від насилля) повинна розуміти – їй є куди піти, вона зможе знайти роботу та сама себе утримувати, підкреслила Марина Хонда. 

У нас розуміють, що таке фізичне насильство. Але немає розуміння психологічного чи економічного тиску, і це треба пояснювати, – зауважила вона. – Буває, мене переконують, що жінка сама винна: якби хотіла, пішла. Але якщо в родині довго є фізичне насильство, і є дитина, жінка доходить до такого стану, коли психологічно зацькована, не має внутрішньої сили і надії на те, що зможе жити самостійно. Відсоток відмов від заяв до поліції щодо кривдника достатньо високий. 

На думку профільної заступниці голови КМДА, дуже важливою є профілактика насильства в родині – адже у дітей, які бачили досвід насильства у  родині, це ймовірно може повторитися й у дорослому житті.  

На жаль, наше суспільство не сприймає можливості реалізації жінок як норму, – звертає увагу Марина Хонда. – У нас є нормою, що жінка виховує дітей, не працює. Є випадки, коли для жінки це нормально, а є, коли не є прийнятним. Тоді починається тиск родини, суспільства, чоловіка: ти дружина, маєш сидіти вдома і виховувати дітей. І вона під тиском суспільної думки і чоловіка психологічно згасає. Не може йти далі та переборювати себе. Здавалося б, хай собі сидить і виховує дітей. Але людина ламається, в родині не складається стосунки, це бачать діти, що негативно впливає на них. 

Жінки народжують дітей, але відповідальність за дітей лежить на обох батьках, підкреслює Марина Хонда. У нашому суспільстві вважається, що повна відповідальність лежить на матері. Водночас зростає кількість відповідальних татусів, які вважають що їхні права у частині виховання дітей порушуються – бо є жінки, які маніпулюють материнством. 

Нагадаємо, Київський Форум рівних прав і можливостей пройде у столиці.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»