Олена Єна: реалізація жінок і чоловіків у різних сферах життя має бути рівною

Олена Єна: реалізація жінок і чоловіків у різних сферах життя має бути рівною

Україна робить перші кроки на шляху досягнення гендерної рівності.

Про це в ефірі телеканалу «Київ» зазначила директорка програми «Жінки-лідерки» Національного демократичного інституту Олена Єна.

– Позаминулого року уряд скасував величезний список з понад 400 професій, заборонених жінкам лише тому, що вони жінки. Не може бути такого, що в європейській державі в наш час якісь професії можливі для виконання жінками або чоловіками, а якісь ні, підкреслила вона. Жінки довели, що вони здатні не тільки керувати транспортними засобами, а й пліч-о-пліч разом з колегами-чоловіками захищати  Батьківщину на фронті. Жінки отримали можливість мати ті ж самі пільги і винагороди, як і чоловіки, займаючи різні посади у військовій сфері. Дівчата нарешті можуть навчатися у військових навчальних закладах. Це вибір людини, і його мають поважати. До гендерної рівності треба ставитися як до прав людини. Ми народжуємося різними, але рівними.

Багато бар'єрів досі існує в економічній сфері. Офіційно розрив у заробітній платі між жінками і чоловіками в Україні сягає 23% за одну й ту саму роботу. З однаковими кваліфікаціями, жінки і чоловіки отримують різню зарплатню.

– Стереотипи все ще заважають нам, як суспільству прогресувати швидше. Існують усталені поняття, які продовжують підтримувати в тому числі і ЗМІ, щодо жіночих і чоловічих занять. У сучасному світі такого немає.  Ці бар’єри усуваються за допомогою, зокрема, рішень уряду, – зауважила Олена Єна. – Сподіваюся, що після місцевих виборів у нас нарешті не буде нерівності, коли на місцевому рівні політичні рішення щодо життя громад приймають переважно чоловіки. Вони будуть прийматися і жінками, і чоловіками в рівній мірі як цього вимагає суспільство.

Кожна людина має право реалізувати свій потенціал і талант, впевнена Олена Єна.

– Кажуть, що політика – не місце для жінок. З цим не погоджуються навіть українські виборці. Ми провели дослідження громадської думки, і 65% опитаних респондентів вважають, що у політиці жінок має бути більше, ніж зараз. Як на національному, так і на регіональному рівні, – поділилася вона. 

За спостереженнями експертки, цькування та насильство проти політично активних жінок сьогодні дуже часто відбувається в кіберсфері, соціальних медіа.

– Це важко відстежити і запропонувати адекватну відповідь. Якщо подивитися фейсбук-сторінки активних політикинь, стане зрозуміло, що будь-яка ініціатива наражається на цькування, хейтерську мову, - розповіла Олена Єна.  Ми тісно співпрацюємо з жінками-кандидатками, які балотуються або мають намір балотуватися на політичні посади. Зараз активно готуються до виборчих компаній на місцевому рівні. Ми чуємо від них, що різні форми насильства – психологічне, економічне, фізичне і сексуальне – спрямовані проти політично активних жінок, є великою проблемою в Україні. Про це треба говорити і вирішувати, такій ситуації не місце в сучасній Україні.

Нагадаємо, Київський Форум рівних прав і можливостей пройде у столиці.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»