Чим радон шкідливий для здоров’я киян

Чим радон шкідливий для здоров’я киян

Майже 19% житлового фонду України не відповідає вимогам щодо вмісту радону у повітрі приміщень.  Це офіційні дані МОЗ.

Кабінет міністрів торік затвердив план заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном та продуктами його розпаду, мінімізації довгострокових ризиків від поширення радону в житлових та нежитлових будівлях, на робочих місцях на 2020—2024 роки. Одним з пунктів цього документу є інформування населення про небезпеку опромінення.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України більше 75% сумарної дози від усіх джерел опромінення у населення формується за рахунок природного радіоактивного газу – радону. Високі дози опромінення спричиняють додатковий ризик захворювання на рак легень.

Газ радон є другою найпоширенішою причиною раку легень після куріння. Згідно зі звітом ВООЗ, до 14% усіх захворювань на рак легень у світі пов’язані з впливом на людину саме цього радіоактивного газу.

За результатами досліджень і прийнятими у світовій практиці методами оцінки, смертність від раку легень спричиненого радоном у повітрі приміщень на території України обумовлює до 8 тисяч випадків щорічно.

Прямі збитки для країни шляхом скорочення працездатного населення через смертність складають понад 440 мільйонів гривень у рік.  Непрямі збитки складають 0,8 - 1 мільярд гривень у рік. Таким чином, сумарний збиток від радону у повітрі приміщень для України може сягати 1,5 мільярдів гривень у рік.

Як зазначають у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки, радон легко проникає в такі матеріали як папір, шкіра, пластик низької щільності (наприклад, пластикові пакети), в більшість фарб і будівельних матеріалів, таких як гіпсокартон, бетонний блок, будівельний розчин, дерев'яні панелі та більшість утеплювачів.

Крім того, джерелом радону також можуть бути самі будівельні матеріали - і це не тільки граніт або гранітні піски в бетоні. Найнебезпечніший варіант - фосфогіпс, який складається з відходів виробництва фосфорних добрив. Нерідко його додають в «звичайний» гіпс - так джерелом радону стає навіть штукатурка.

Знизити концентрацію радону у приміщенні в десятки разів допомагає звичайне і регулярне провітрювання приміщень.

Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»