Олександр Слобожан: Київ перейматиме провідний досвід рівності європейських міст

Олександр Слобожан: Київ перейматиме провідний досвід рівності європейських міст

Гендерна рівність – це не лише про права жінок та чоловіків, але й різних соціальних груп. Зокрема, маломобільних. Реалізуючи Європейську хартію рівності в Києві врахують провідний досвід європейських країн, де буде прораховано рівні можливості усіх соціальних груп.

Про це в ефірі програми «Київ Вголос» телеканалу «Київ» заявив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Однією з таких груп є мало мобільні групи. Ми звикли, що це люди з інвалідністю. Але буває, що й мама з візочком не може піднятися на поверх для отримання соціальної послуги, – зазначив Олександр Слобожан. Він навів приклад Швеції, де за його словами створюють максимально доступний простір для людей. І це виявляється у здавалося б найдрібніших деталях.   – У Швеції принцип рівних прав і можливостей застосували для методики прибирання снігу.  Зазвичай починають розчищати центральні магістралі. А потрібно – підходи до дитячих садочків, шкіл і під’їздів. Тоді батьки задоволені.   А щаслива і задоволена людина й на роботі ефективніше працює.

Ще одне практичне втілення питання рівності – продумане введення в експлуатацію нових будівель, наприклад ЦНАПів. Щоб прорахувати потреби маломобільних груп, потрібно включати до складу приймаючої комісії різні категорії населення – людей із особливими потребами, молодих мам, які користуються колясками. Саме вони повинні проінспектувати доступність входів, розташування розеток у приміщенні тощо. 

На переконання Олександра Слобожана, загальної стратегії реалізації гендерної рівності на державному рівні наразі немає. І тому головним  криголамом, який зруйнує нашарування стереотипів, міфів та зашореності в суспільстві стосовно гендерної рівності, є місцеве самоврядування. Муніципалітети  на конкретних  прикладах показують, наскільки це важливо для місцевого економічного розвитку. Адже йдеться про податки та якість послуг. 

–  Наприклад, у нас в країні немодні декретні відпустки у чоловіків. Але багато жінок працюють на високооплачуваних посадах, є платниками податків, зокрема ПДФО. Це одне з джерел для наповнення місцевих бюджетів, – підкреслив Олександр Слобожан. – Коли жінка виходить після декрету, для неї не створено відповідних умов, зокрема, де залишити малюка. Людина, яка працює і платить податки, повинна мати комфортне середовище для роботи. В багатьох країнах розроблені програми реінтеграції молодих мам, в першу чергу для того, щоб стимулювати місцевий економічний розвиток. У нас на заправках, в публічних місцях вже з’являються сповивальні столики.  Складніше з місцями для грудного годування. В європейських країнах чи «азіатських тиграх» це існує і розмежовано. За кордоном давно зрозуміли, що варто вкладати кошти в психологічну реабілітацію породіллі, зокрема під час післяпологової депресії, щоб швидше отримати активного платника податків. У нас поки через таку призму мало хто дивиться.

Водночас він зазначив, що цей досвід буде обов’язково враховано в столиці при втіленні Європейської Хартії рівності.

Нагадаємо, Київський Форум рівних прав і можливостей пройде у столиці.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»