Імена жертв розстрілів у Бабиному Яру викладуть на онлайн платформі

Імена жертв розстрілів у Бабиному Яру викладуть на онлайн платформі

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» за пів року віднайшов 867 нових імен жертв масових розстрілів під час нацистської окупації Києва у 1941-1943 роках, які раніше не зазначалися у жодних списках загиблих і книгах пам’яті. Також дослідники у рамках проєкту «Імена» систематизували та упорядкували об’єднаний список загиблих, який містить понад 18 тисяч імен загиблих.

– Ціль Меморіального центру «Бабин Яр» – відновити історичну пам’ять та віднайти повну інформацію про всіх загиблих у Бабиному Яру та їхніх родичів, а також про людей, які жили в той час у Києві, – розповіла керівниця проєкту Анна Фурман. – Ми поєднали дані всіх існуючих мартирологів – списки загиблих, книги пам’яті, архівні дані в єдину універсальну базу, чого до нас ніхто не робив.

За словами Фурман, також проєкт доповнив і верифікував інформацію щодо майже 3 200 імен. Навпроти прізвищ тепер вказано, чим займався загиблий до і під час війни, чи брав він участь у русі опору, чи мав родину, якими були обставини загибелі.

Проєкт не фокусується на етнічному походженні чи політичних поглядах загиблих – шукаються імена всіх, хто помер у часи окупації від рук нацистів і чиє місце поховання невідоме, цивільні особи і військовополонені, вбиті у Бабиному Яру, Сирецькому таборі та тюрмах, а також вбиті чи зниклі безвісти члени радянського і націоналістичного підпілля.

До дослідницької групи проєкту увійшли науковці-історики, юристи, IT-фахівці. Команда порівнює склад населення Києва в період окупації, до війни та в післявоєнні роки й досліджує дуже широке коло джерел – архівні документи, спогади вцілілих і свідків тих подій, матеріали паспортних і домових книг, адресних столів, метричних книг і РАГСів, які містять дані про народження, шлюб, смерть особи.

Раніше в рамках проєкту «Імена» були оцифровані понад 140 тисяч матеріалів засекречених картотек періоду нацистської окупації Києва та сотні архівних книг РАГСів за 1925-1936 роки. Усі ці архіви будуть викладені на новій онлайн платформі Меморіалу, яка буде запущена у вересні.

Нагадаємо, очікування та реальність: у парку Шевченка відкрили виставку про торгівлю людьми.