Як приховували аварії на ЧАЕС до 1986 року: СБУ розсекретила архіви

Як приховували аварії на ЧАЕС до 1986 року: СБУ розсекретила архіви

Біля ЧАЕС, що розташована під покинутим містом Прип’ять, презентували збірку документів про будівництво станції та аварії, які траплялися на об’єкті до квітня 1986 року.   

Про це повідомляє пресслужба СБУ.

В другій книзі збірника «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» опубліковано документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, тобто до введення в експлуатацію об'єкту «Укриття» («Саркофаг») після катастрофи.

Це спільний проєкт Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАН України й Українського інституту національної пам’яті.

Видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше.

- Серед них є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво «Саркофагу», – розповів директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання Андрій Когут.

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович додав, що за цими матеріалами можна краще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які свідчать про «маленькі» аварії, що ставались на ЧАЕС раніше і були приховані.  

- Це дозволить людству розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи й засвоїти правильні уроки, – наголосив він.

На думку заступника голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Максима Шевчука, книга знімає частину дискусій щодо того, як була побудована станція, як вона працювала, як відбулася сама аварія.

Документи у книзі опубліковано мовою оригіналу у хронологічній послідовності. Видання є продовженням серії документальних книг. Перше видання, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року.

Як раніше повідомляв «Вечірній Київ», у Чорнобилі з’являться нові маршрути.