Людям із вадами зору стане легше пересуватися містом

Людям із вадами зору стане легше пересуватися містом

Із квітня в інфраструктурі населених пунктів, у тому числі у вулично-дорожній мережі, у житлових та громадських будівлях обов’язково проектуватимуть тактильні смуги (з тактильної плитки) та інші елементи доступності для людей із порушеннями зору. Так передбачено новими Державними будівельними нормами (ДБН) “Інклюзивність будівель і споруд”.

Про це повідомляє офіційний портал Кабінету Міністрів.

- В нових ДБН щодо інклюзивності вперше введені обов’язкові вимоги щодо влаштування тактильної плитки та інших елементів доступності для людей з порушеннями зору: тактильних інформаційних покажчиків зі шрифтом Брайля, аудіопокажчиків, візуальних елементів доступності тощо, – зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе.

Згідно з новими ДБН, доступність середовища мають забезпечити засоби орієнтування, засоби отримання інформації та засоби безпеки, у тому числі - для осіб із порушеннями зору. Такі фактори доступності включають:

1 - тактильні елементи доступності (ТЕД), які допомагають самостійному орієнтуванню на вулицях та всередині будівель і поділяються на тактильні смуги та тактильні інформаційні покажчики (таблички або позначки) зі шрифтом Брайля;

2 - візуальні елементи доступності (ВЕД), які сприяють безпечному орієнтуванню у просторі для всіх груп населення, у тому числі, для громадян з порушеннями зору. Вони являють собою виділені контрастними кольорами знаки, інформаційні таблички, інформатори та покажчики, які розміщуються вздовж вулиць, на вході та всередині будівель.

3 - аудіопокажчики (АП), які встановлюються для звукового сповіщення інформації та вказують на необхідний напрямок руху. Також вони можуть інформувати про об’єкт чи послугу, що надаються. Поділяються на звукові маячки-сигналізатори та голосові інформатори.

Згідно з ДБН, тактильні смуги робляться зі спеціальної тактильної плитки. Вони повинні відрізнятися від основної поверхні, бути відчутними за допомогою тростини або підошви взуття, виділятися контрастно за кольором та фактурою.

Така плитка встановлюється з метою попередження людей з порушеннями зору про різні види небезпеки або перешкоди при пересуванні до об’єктів або безпосередньо на них.

Мова йде про громадські заклади, їх інтер’єри, про соціальну та інженерно-транспортну інфраструктуру. У місці розміщення тактильної плитки заборонено розташовувати об’єкти або перешкоди,такі як каналізаційні решітки, люки, стовпи, обмежувачі руху транспорту тощо.

Тактильні смуги повинні влаштовуватися 3 типів:

- попереджувальна – для попередження про бар’єр, небезпеку, перешкоду;

- направляюча – забезпечує вільне орієнтування для пошуку необхідного та безпечного напряму руху;

- інформаційна – нею позначається початок та закінчення, а також місце зміни напрямку руху направляючої смуги, поворот чи розходження її в різні боки, початок наземного/підземного пішохідного переходу чи перехрестя.

Нагадаємо, відтепер усі споруди робитимуть інклюзивними.