100-річчя Акту Злуки відзначили пам'ятною монетою

100-річчя Акту Злуки відзначили пам'ятною монетою

Національний банк України 17 січня увів в обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень, присвячену 100-річному ювілею від Дня проголошення Акту Злуки – документу про об`єднання Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в єдину незалежну державу.

Про це повідомляє офіційний портал НБУ.

- Присвячена урочистому проголошенню акту про об`єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки в єдину незалежну державу, - говориться у повідомленні Національного банку.

-22 січня 1919 року в урочистій обстановці на Софійському майдані в Києві відбулася подія, що стала підсумком відповідного підготовчого процесу, - було проголошено Акт Злуки, акт об`єднання українських земель, у якому зазначалося, що віднині український народ, звільнений могутнім поривом власних сил, має змогу об`єднати зусилля всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну Українську державу на добро і щастя українського народу.

Згідно інформації НБУ, дата введення монети в обіг - 17 січня 2019 року. Її номінал - 5 гривень, зроблена вона з метала нейзильбера, має масу 16,54 г та діаметр 35,0 мм. Тираж монети становить 40 тис. штук. Її роздрібна ціна - 51 грн

  

На аверсі монети розміщено: малий Державний Герб України, під яким напис УКРАЇНА; у центрі на дзеркальному тлі - шрифтова композиція з абревіатур УНР/ЗУНР, літери яких декоровані характерними орнаментами; унизу на матовому тлі - номінал 5/ ГРИВЕНЬ, по боках від якого - стилізований рослинний орнамент. Унизу - рік карбування монети - 2019; праворуч на дзеркальному тлі - логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.

На реверсі монети на дзеркальному тлі розміщено фрагмент Акта Злуки: ОДНИНІ/ВОЄДИНО ЗЛИВАЮТЬСЯ/СТОЛІТТЯМИ ОДІРВАНІ/ОДНА ВІД ОДНОЇ/ЧАСТИНИ ЄДИНОЇ УКРАЇНИ -/ ЗАХІДНО-УКРАЇНСЬКА/ НАРОДНА РЕСПУБЛІКА/ (ГАЛИЧИНА, БУКОВИНА/ І УГОРСЬКА УКРАЇНА/ І НАДДНІПРЯНСЬКА/ВЕЛИКА УКРАЇНА./ ЗДІЙСНИЛИСЬ/ ВІКОВІЧНІ МІРЇ,/ЯКИМИ ЖИЛИ/І ЗА ЯКІ УМИРАЛИ/КРАЩІ СИНИ/ УКРАЇНИ.

Латентним зображенням на тексті проглядається зображення Тризуба. Ліворуч і праворуч від напису розміщено медальони із зображеннями символів земель: Західної України - лева - та Центральної України - Архангела Михаїла, від яких угору йде стилізований рослинний орнамент у вигляді лаврових галузок. Унизу напис півколом 100 РОКІВ АКТУ ЗЛУКИ.

Нагадаємо, 17 грудня 2018 року Нацбанк випустив сувенірну неплатіжну банкноту "Сто гривень", яка відтворює дизайн української банкноти номінальною вартістю 100 гривень, введеної в обіг 17 жовтня 1918 року.