Не будь дитиною: кияни можуть безкоштовно протестуватися на ВІЛ

Не будь дитиною: кияни можуть безкоштовно протестуватися на ВІЛ

За підсумками показників захворюваності на ВІЛ Київ посідає 4 місце по країні. Показник захворюваності перевищує середньо-український. Він коливається по районам, від найменшого в Печерському до найбільшого в Шевченківському. 

Про це під час прес-брифінгу розповіла директор Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.

На тлі цього місцева влада вживає низку заходів задля раннього діагностування ВІЛ-СНІД на ранніх етапах – це запорука успішності лікування. 

Зокрема, програма націлена на раннє діагностування та розширення мережі аптек та медичних закладів, де пацієнти можуть отримати допомогу. 

За словами Гінзбург, стало доступне децентралізоване, безкоштовне тестування на визначення кожним мешканцем Києва свого ВІЛ-статусу.

- Якщо раніше безоплатне тестування можна було зробити лише представникам з груп ризику – вагітним, донорам, і ризикової поведінки. І можливо було зробити лише в кабінетах довіри і в СНІД-центрах. Сьогодні ми констатуємо, що тестування на СНІД можна пройти в усіх центрах первинної медико-санітарної допомоги, 11 консультативно-діагностичних центрах і стаціонарах, - додала вона.

Також розширилась географія центрів, які надають лікування від СНІДу. 

- Якщо в пацієнта діагностували СНІД, у медичних центрах Києва є можливість взяти на лікування. Раніше лікування можна було отримати лише в СНІД-центрах. Зараз це також можна зробити й в усіх інфекційних кабінетах консультативно-діагностичних центрів, - розповіла очільниця Департаменту.

Окрім того, якщо на початок року буквально декілька пацієнтів могли отримувати такі препарати в кількох аптеках мережі Фармацея, то зараз безкоштовні ліки є в 12 аптеках Києва.

За її даними, 83% киян мають невизначений СНІД-статус.

- Неможливо говорити про СНІД, не згадуючи проблему туберкульозу й наркозалежних. Ми збільшуємо кількість кабінетів дотерапії, коли амбулаторно можна пройти лікування. Надаються продуктові набори нашим пацієнтів. Це дало можливість знизити кількість хворих.

Водночас є можливість лікуватися вдома. Ті пацієнти, які не можуть лікуватися амбулаторно – мають змогу пройти лікування в домашніх умовах. Працівники соціотерапії приїздять додому.

- Я закликаю киян проходити тестування своєчасно, тому що від своєчасного тестування залежать результати лікування, - наголосила Гінзбург.

Пацієнти рідко приходять задля визначення свого ВІЛ-статусу, додає виконавчий директор Київського міського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Лада Булах.

Організація проводить кампанію «Не будь дитиною», аби українці не боялися проходити тестування на ВІЛ.

На жаль, поодинокі випадки, коли пацієнт свідомо приходить дізнатися про свій статус. Для цього ми робимо різноманітні акції, виїзди... Окремо працюємо в реабілітаційних центрах, їздимо в спільноти воїнів, ветеранів АТО, - розповіла Булах, -  Для тих, хто має статус ВІЛ-позитивний, хочу проанонсувати, що в Києві створена мережа соціальної підтримки. У кожному клініко-діагностичному центрі є соціальний працівник. 

У Києві створена можливість пройти обстеження та отримати лікування протягом 2-3 днів.

Інфографіка: 100 відсотків життя. Київ

Варто додати: 1 грудня відзначається Міжнародний день солідарності з ВІЛ-інфікованими, відповідно до рішення ВООЗ та рішення Генасамблеї ООН, прийнятими 1988 року. За даними НГО "100 відсотків життя Київ", лише кожен другий українець знає свій ВІЛ-статус. Пройти тестування можна в свого сімейного лікаря. Воно безкоштовне (входить до обов1язкового пакету досліджень, які фінансує держава, діє по всій країні).

Нагадаємо, в грудні кияни зможуть безкоштовно обстежитися на пересувному флюорографі. Тут є графік роботи та адреси.

Читайте "Вечірній Київ" в Telegram та Facebook.