Воєнний стан: що треба знати кожному

Воєнний стан: що треба знати кожному

З 28 листопада в 10 областях України запроваджується режим воєнного стану – терміном на 30 днів.

Київська обласна державна адміністрація роз’яснила, як це відобразиться на нашому житті. 

У переліку – Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Луганська, Донецька, Сумська, Харківська, Чернігівська, Вінницька області. 

Президент включив до Указу лише частину заходів з 24, передбачених у законі. Більшість – стосуються Збройних Сил, Нацгвардії, СБУ та МВС. Зокрема, підсилюються заходи із кібербезпеки, інформаційної безпеки, контррозвідувального, антитерористичного та контрдиверсійного режимів. 

  • У режим готовності приводиться протиповітряна оборона
  • Проводитимуться навчальні збори з резервістами оперативного резерву. 
  • Прикордонна служба посилить охорону державного кордону та адмінмежі з Кримом.

І про "святе": міфи та фейки, які охоче поширюються

Оскільки, це "лайтовий" воєнний стан, тобто не всі заходи з закону включені до цього розпорядження. 

Під час дії воєнного стану НЕ ПЛАНУЄТЬСЯ конфіскація авто, іншої власності, примусової трудової повинності, поселення військових у квартирах українців. Розширення списку обмежень може бути ВИКЛЮЧНО за умов наступу Росії. Президент підкреслив – його принципова позиція зробити воєнний стан мінімально помітним для цивільного населення.

Чому саме зараз, а не в 2014-15 роках?

Порошенко також заявив, що підстави для запровадження ВС більш, ніж серйозні – загроза захоплення Маріуполя та Бердянська і повномасштабний наступ Росії. На відміну від 2014-2015 рр. – тоді введення особливого режиму було неможливим – стан економіки не дозволяв заблокувати інвестиції і угоду з МВФ. Під загрозою зриву опинилися б і угода про асоціацію з ЄС, і безвіз, і зона вільної торгівлі з ЄС.

Київ та Київську область не включили до території, де діятиме воєнний стан. Тут лише вживатимуть "заходи на випередження". Участь цієї території буде допоміжною. Наприклад, 13 медичних закладів Києва та області включили до певного резерву для військових (лише в разі потреби). Також транспорт, аеропорти, залізниця для користувачів працюють в звичайному режимі. В.с. для них лише означає посилений режим охорони об'єктів. В аеропорту "Бориспіль", наприклад, відповіли на запровадження в.с., що працюють в посиленому режимі з 2014 року. 

Також у столиці перевірять свої бомбосховища

Фото: Вечірній Київ

Читайте "Вечірній Київ" в Telegram та Facebook.