Киянин підхопив лихоманку Західного Нілу

Киянин підхопив лихоманку Західного Нілу

В одній з лікарень міста Києва зафіксували випадок захворювання на на лихоманку Західного Нілу (ЛЗН). Про це написала на своїй сторінці у Фейсбуці професор, заслужений лікар України Ольга Голубовська.

- Ну ось і в нашій клініці, дорогі друзі, ми підтвердили менінгеальну форму лихоманки Західного Нілу (ЛЗН) - захворювання, що проявляє неймовірну активність зараз в Європі. Пацієнта я забрала до нас після консультації з однієї клініки, де він перебував з серозним менінгітом. За деякими особливостями перебігу було запідозрено дане захворювання, і сьогодні ми отримали офіційне підтвердження - високі титри відповідних гострофазових антитіл., - повідомила інфекціоніст на своїй офіційній сторінці у Facebook.

 Цього року в багатьох Європейських країнах спорстерігється різке зростання захворювання на ЛЗН. Вважають, що це пов'язано з аномально високою температурою і тривалими дощами, які змінюються посухою. Такі погодні умови сприяють розмноженню і поширенню комарів, які можуть передавати інфекцію.

На початку 2018 року зафіксовано 710 випадків захворювання у Європі. Найсильніше постраждали:  Сербія, Італія, Греція, Угорщина та Румунія. Дані настільки сполошили країни, що питання стосовно поширення інфекціх та способи її знешкодження, будуть обговорюватись на 68 сесії Європейського регіонального комітету ВООЗ, що пройде в Римі з 17 по 20 вересня цього року.

Захворювання, регульоване міжнародними медико-санітарними правилами, не нове для України. Останній спалах ЛЗН відбувся 2010 року в Донецькій області. Тоді в серпні в клініку стали надходити хворі з клінічними ознаками нейроінфекції. Всього тоді надійшло 10 осіб, у всіх - досить важке ураження центральної нервової системи. На щастя, всі вижили.

На сьогодні, спалахи заєрестровано в багатьох країн Африки, Азії, Середземномор'я, в країнах Центральної Азії (Казахстан, Туркменія, Таджикистан), Закавказзя (Азербайджан, Вірменія), США, Канаді, Мексиці, країнах Центральної Америки і Карибського басейну та Австралії. У Росії захворювання «бушує» у Волгоградській області. В Україні також є кілька вогнищ цього захворювання.

Головними джерелами інфекції є 17 видів птахів, в тому числі голуби, ворони і навіть домашні екзотичні птахи. Вірус в організмі перелітних птахів зберігається до 200 днів, вони і є основним джерелом інфекції. Комарі також є найпоширенішими переносниками вірусу.

Основні групи ризику:

- Люди, які подорожують в регіони, де зафіксовано інфекцію, а також жителі цих регіонів.

- Люди з ослабленим імунітетом, наприклад: особи похилого віку, вагітні жінки, люди зі слабким імунітетом.

У 80% людей інфекція протікає безсимптомно, у 20% хворих розвивається грипоподібні захворювання, що характеризується різким підвищенням температури тіла, головним болем, болем у горлі, м'язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Найнебезпечнішими є ураження ЦНС (менінгіт, енцефаліт), смертність серед пацієнтів, у яких розвивається нейроінвазівна форма хвороби, становить від 4% до 14%.

Щоб убезпечити себе від інфекції рекомендують дотримуватися чотирьох заходів профілактики:

  1. Уникати перебування на відкритому повітрі в піковий для укусів час - сутінки.
  2. Носити сорочки з довгими рукавами і брюки світлих тонів.
  3. Використовувати речовини, що відлякують комах (креми, спреї, браслети), які містять ДЕТА (діетілтолуамід).
  4. Регулярно видаляти воду з можливих місць розмноження комарів (квіткові горщики, ємності для води, поїлки для птахів і дитячі басейни), щоб не допустити їх перетворення в осередки розмноження.

В даний час вакцини проти ЛЗН для людини не існує. Проте інфікована людина не є заразною для оточуючих, «підхопити» хворобу можна лише через контакт з комахами чи птахами.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.