Врятувати самогубцю: поради від поліцейських і психологів

Врятувати самогубцю: поради від поліцейських і психологів

Сьогодні зранку у Дніпрі трапилася трагедія – двоє молодих людей вкоротили собі віку, стрибнувши з вікна. Про це написали ледь не всі сайти. Стало відомо, що 16-річна дівчина та 18-річний хлопець були киянами, які зняли на декілька днів житло у Дніпрі, щоб вкоротити собі віку. Перед тим, як скінчити життя суїцидом, молоді люди вистлали доріжку з троянд.

Перший заступник голови Національної поліції України Вячеслав Аброськін написав на своїй сторінці у Фейсбук:

- Неможливо зрозуміти молодих людей, які приїхали з Києва до Дніпра, щоб покінчити життя самогубством. В той час, коли тисячі наших громадян-військовослужбовців, отримавших тяжкі поранення в результаті військової агресії Російської Федерації роблять все можливе, аби повернутися до повноцінного життя, ці молоді люди сьогодні стрибають з багатоповерхового будинку та вмирають, бо вони, з їх слів, «вже пожили та пізнали життя в свої 17-18 років».

Марія Фабрічева, психотерапевт, сімейний консультант-медіатор аналізувала цю подію на прес-конференції у медіацентрі «Информатор Киев». Спеціаліст розповіла, що суїциди можна поділити на три види: спонтанні, які часто чинять люди з психічними проблемами (наприклад, біполярний розлад); сплановані та сплановані кимось (наприклад, ритуальний суїцид).

Трагедію, яка сталась сьогодні з молодими людьми, можна віднести до третьої категорії – ритуальний, вважає Марія Фабрічева.

- Це певні стратегії людей, яким подобається керувати кимось та відчувати свою владу. Це дуже страшно. Є така стаття, як «Доведення до самогубства». Але довести, що хтось підштовхнув людину до самогубства, – складно. Цю проблему потрібно вирішувати комплексно як психологами, так і правоохоронцями. Група ризику - підлітки,- розповідає пані Марія.

Спланований суїцид, це коли людина нікого як правило не попереджає про свої плани, може лише залишити записку: прошу нікого не звинувачувати. Як правило до такого кроку вдаються люди, коли вважають, що своїми проблемами роблять життя близьких нестерпним.

- Не буде мене, не буде й проблеми у родичів, - думають такі люди.

Психотерапевт зазначає, що у такому випадку помітити, що з близькою людиною щось не те, складно. Але якщо вже помітили, потрібно намагатись вислухати проблему людини і вмовити її на консультації з психологом. Якщо ж людина не хоче, то проконсультуватись самостійно у фахівця, як себе поводити з родичем.

При спонтанному суїциді людина маніпулює: якщо те й те не зробите, то вкорочу собі віку. У такому випадку спеціаліст радить не ігнорувати проблему, але й не йти на поводі такої людини.

- Часті випадки, коли людина гине, коли хтось не встиг щось сказати чи зробити, - пояснює Марія.

Тому якщо ви побачили людину, яка сидить на вікні і збирається вкоротити собі віку, Марія радить:

1) Телефонувати 101. Не 102 чи 103, адже вони не можуть потрапити до квартири, поки господар не відкриє сам. А працівники 101 можуть зняти людину ззовні з вікна ;

2) Говорити з людиною, налаштуватись на її хвилю, дати їй можливість почути те, що вона хоче. Повторювати, що у вас є така саме проблема, як і у неї. Погодитись з нею, що так, життя – лайно. Але говорити дуже делікатно;

- Людина перебуває у стресі, і одне неправильне слово може спровокувати до непоправного, - зазначає Марія.

3) Намагатися сконтактувати з родичами потенційного самогубця.

Слід розуміти, що у кожної людини бувають важкі моменти в житті. У цей час вона потребує особливої уваги.

До речі, 10 вересня Всесвітній День запобігання суїцидам. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.