Держава оплатить наркотики для наркозалежних

Держава оплатить наркотики для наркозалежних

Наркотики руйнують сім’ї, особистість людини, наркозалежні є в групі ризику інфікування ВІЛ та гепатитами. Якщо раніше вважалося, що побороти наркозалежність є шанси лише у разі повної відмови від психоактивних речовин, то зараз замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) є визнаним у світі методом лікування споживачів ін’єкційних наркотиків. Адже в такому випадку людина під наглядом медиків споживає перорально свою дозу психоактивних речовин (кому скільки потрібно, визначають медики) та не має ризику «підчепити» ВІЛ. За неофіційними даними в Україні 345 тис. ін’єкційних споживачів наркотиків. Лише 10 тис. з них отримують ЗПТ. До речі, 42 % пацієнтів, які отримують ЗПТ, – ВІЛ-інфіковані. Серед ін’єкційних споживачів ця частка є вищою. У нашій країні діє 178 лікувальних закладів, які мають кабінети ЗПТ. В одному з них і побувала журналіст «Вечірнього Києва».

Такий кабінет має, зокрема, Київська міська наркологічна лікарня «Соціотерапія» (пров. Деміївський, 5а). Отримують замісну підтримувальну терапію тут 775 пацієнтів. Кожного ранку до дверей з табличкою «Кабінет ЗПТ» тут вишиковується черга з пластиковими стаканчиками в руках. Чоловіки та жінки заходять у кабінет, і медичний працівник наливає їхню дозу синтетичних опіоїдів у стаканчик. Декому препарати дають у пігулках. У черзі переважно чоловіки, але є і жінки. Більшість з очікуючих просять не знімати обличчя – не хочуть, щоб дізнались родичі чи на роботі. Працює кабінет 7 днів на тиждень.

- Більшість пацієнтів приходять сюди щодня й отримують препарати. Існують також інші форми видачі препаратів замісної підтримувальної терапії: на 10 днів людина може отримати рецепт і самостійно їх придбати. Є певні обмеження щодо того, хто може самостійно приймати такі ліки, – розповідає завідувач відділення Гела Каландія.

Також у «Соціотерапії» тестують пацієнтів на ВІЛ та гепатит С.

Відтепер програму з фінансування замісної підтримувальної терапії передають державі, тоді як до цього 12 років її фінансували виключно міжнародні донори.

- Держава розуміє свою відповідальність перед пацієнтами та взяла на себе обов’язок закупівлі препаратів для замісної підтримувальної терапії заради забезпечення її сталості та подальшого розвитку, – зазначила Ірина Чибісова, головний спеціаліст Управління громадського здоров’я МОЗ України.

Цього року закупівлю препаратів для замісної підтримувальної терапії була вперше здійснено за рахунок держбюджету (коштувало це державі 13 млн грн). На наступний рік на ці потреби заплановано виділити 18 млн грн.